چگونه درمان شناختی – رفتاری اختلال استرس پس از ضربه را درمان می‌کند؟

درمان شناختی رفتاری برای اختلال استرس پس از ضربه سه مرحله دارد.
نخست، درمانگرتان به شما می‌آموزد که با احساسات و تنش همراه با خاطرات چگونه کنار آیید. از جمله شیوه‌هایی برای آرامش بخشیدن به جسمتان و ساکت کردن دردی که احساس می‌کنید را به شما آموزش خواهد داد.
در مرحله دوم، درمانگرتان به شما کمک می‌کند با این خاطرات رو به رو شوید. او به شما کمک می‌کند تا داستان اتفاقی که روی‌ داده‌است را دوباره تعریف کنید. هر چه بیشتر این کار را بکنید از خاطراتی که جان می‌گیرند کمتر ناراحت می‌شوید و بیشتر به آرامش می‌رسید.
سرانجام، درمانگرتان به شما شیوه‌هایی می‌آموزد تا به کمک آن‌ها افکار منفی‌تان را تغییر داده و مسائل زندگی‎تان را سروسامان دهید. نتایج پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است درمان شناختی – رفتاری به افراد مبتلا به PTSD کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشند. این مطالعات بر سربازان جنگی و نیز قربانیان تهاجم، تجاوز و سایر آسیب‌ها انجام شده است.
درمان چه مدت طول می‌کشد؟
مدت زمان درمان به آسیب‌هایی که از آن رنج می‌بردید، میزان وخامت آن‌ها، میزان بد بودن علایم در حال حاضر و مشکلات دیگری که در زندگی‌تان دارید بستگی دارد. درمان برای افرادی که تنها یک آسیب را از سر گذرانده‌اند، معمولاً ۱۲ تا ۲۰ جلسه است. بیشتر این جلسات ۴۵ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد، اما به ندرت ممکن است تا ۹۰ دقیقه هم طول بکشند.
آیا دارو می‌تواند مؤثر باشد؟
داروها به تنهایی برای درمان PTSD کافی نیستند. با این حال اگر با روان‎درمانی ترکیب شوند برای برخی از بیماران مفید هستند. تجویز این داروها به عهده پزشک یا روانپزشکتان است.

از شما به عنوان بیمار چه انتظاری داریم؟
اگر در حال حاضر مواد مخدر یا الکل مصرف می‌کنید یا بحران‌های اساسی دیگری در زندگی‌تان دارید شروع درمان با PTSD بهترین کار ممکن نیست. درمانگرتان به شما کمک می‌کند نخست با این مشکلات کنار بیاید، و بعد بر روی علایم PTSD خود کار کنید. لازم است بعد از این‌که درمان را شروع کردید مشتاقانه به درمان بپردازید و هر هفته مقداری وقت برای تمرین چیزهایی که آموخته‌اید صرف کنید.

بررسی

اختلال وسواس از تشخیص تا درمان : بعضی افراد بشدت دقیق هستند

اختلال وسواس از تشخیص تا درمان بعضی افراد بشدت دقیق هستند و بیش از اندازه به تکرار و وارسی…